Rohelise kooli aastakonverents (05. – 06.06.2023)
5.juuni - konverentsi ettekannete ja keskkonnamärgiste jagamise päev
6.juuni – õpitubade päev
5.juunil 2023 toimus Mektory Innovatsioonikeskuses Rohelise kooli aastakonverents. Meie kool pälvis neljandat korda keskkonnamärgise „Roheline lipp“ tubli töö eest. Konverentsil osalesid meie kooli arendus – muutustejuht Anton Karavajev, Rohelise kooli juht Svetlana Todorovskaja, õpetajad Natalia Šemenkova ja Elina Parker.
6.juunil osalesid õpetajad kolmes õpitoas.
1.õpituba. Koolilaste rajakaamerad
Õpitoas tutvustati rajakaamerate projekti, mis pakub lastele võimalust jälgida vahetult metsaelu
ning avastada läbi rajakaamerasilma looduse ettemääramatus. Rajakaamerad aitavad täiendada loodusõpetuse ja zooloogia tunde,
tutvustades eri loomaliike ja linde ehedal ja lastele põneval viisil.
2.õpituba. Appi, klassis on
järv!
Töötoas mudeldasime Peipsi järve näitel läbi vee-uuringud tubastes tingimustes. Iga osaleja sai
töötoast kaasa Peipsi järve õpimapi, mis sisaldab mudeldamiseks ning veekogu ääres uuringute tegemiseks vajalikke
materjale.
3.õpituba. Putukahotelli
meisterdamine
Praktilises töötoas saime vastused küsimusele - kellele ja milleks putukahotelle ehitatakse, millised on putukahotellide (pesilate) uuemad trendid ning mida putukahotellide ehitamisel silmas pidada. Iga osaleja sai endale valmistada lihtsa peopesa suuruse pilliroost putukahotelli, mis oma umbes 100 pesaavaga on optimaalne keskmise suurusega koduaeda.
Heade kavatsuste protokolli allkirjastamine (24.03.2023)
Kokkulepe sõlmiti Lasnamäe Linnaosa Valitsuse, Tallinna Lasnamäe Gümnaasiumi, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasiumi, Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi, Tallinna Mahtra Põhikooli, Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi, Tallinna Läänemere Gümnaasiumi, Lasnamäe Põhikooli, Tallinna Laagna Gümnaasiumi ja Tallinna Pae Gümnaasiumi liikmete vahel. Protokolli allkirjastamine toimus Pae pargis. Meie koolist olid kohal direktor Edgar Roditšenko, huvijuht Inna Ermel ja kooli õpilasesinduse esindajad. Lepiti kokku, et luuakse ülelinnaosaline keskkonnakomisjon, kuhu võivad kuuluda linnaosavalitsuse, koolide juhtkondade, õpilaste, lasteaedade esindajad. Komisjoni ülesandeks on ellu viia keskkonnaharidust edendavaid tegevusi üheks kalendriaastaks. Samuti tuleb tagada igal järgneval aastal Lasnamäe õpilaskonverentsi toimumine, et meid ümbritsev keskkond oleks nutikam, inimsõbralikum ja rohelisem.
Seminar Tallinna Botaanikaaias (23.03.2023)
Keskkonnahoidlike sündmuste kogemuste vahetamise seminar
Seminari eesmärgiks oli jagada kogemusi keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise osas. Üritusel esinesid rohelisi üritusi korraldavate asutuste ja ettevõtete esindajad. Samuti saime teada, kuidas on suurtel rahvaürituste korraldajatel keskkonnahoidliku sündmuse elluviimine toimunud. Meie koolist osales seminaril Rohelise kooli juht Svetlana Todorovskaja.
Veebiseminar teemal “Tere, kevad 2023!“ (15.03.2023)
Veebiseminaril räägiti kevadisest üritusest "Tere, kevad 2023!" Koolitusel tutvustati nii kevadekuulutajaid kui loodusvaatluste lisategevusi (konkursid, viktoriinid). Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Rohelise kooli rahvusvaheline veebiseminar (28.02.2023)
See oli ingliskeelne veebiseminar FEE programmi “LITTER LESS PLUS” raames. Meie koolist osales sellel üritusel inglise keele õpetaja Elina Parker. Peamiseks aruteluteemaks oli tekstiil turismitööstuses. Eksperdid jagasid oma soovitusi, kuidas vähendada keskkonna- ja kliimamõjusid säästvama tekstiili tootmise ja kasutamise kaudu turismitööstuses.
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (soojusenergia) aastatel 2020 – 2022
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (vesi) aastatel 2020 – 2022
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (elektrienergia) aastatel 2020 – 2022
Õpilaskonverents „Lasnamäe - nutikas, inimsõbralik ja roheline linnaosa” (01.02.2023)
Lasnamäe Gümnaasium ja Lasnamäe Linnaosa Valitsus koostöös Lasnamäe Linnaosakogu Haridus- ja kultuuri komisjoniga korraldasid 1.veebruaril 2023.a Lindakivi Kultuurikeskuses õpilaskonverentsi. Õpilaskonverentsi korraldamise idee lähtus Tallinna arengustrateegiast "Tallinn 2035" ja Tallinna Haridusameti tegevuskavast, kus 2022/23.õa on pühendatud loodusele ja keskkonnahoiule. Õpilaskonverentsi eesmärgiks oli kutsuda Lasnamäel elavaid ja õppivaid noori kaasa mõtlema ja ühiselt tegutsema Lasnamäe linnaosa muutmisel nutikamaks, inimsõbralikumaks ja rohelisemaks linnaosaks ning tõsta õpilaste keskkonnaalast teadlikkust ja valmisolekut elukeskkonna parandamiseks. Õpilaskonverents oli heaks võimaluseks, kus Lasnamäe haridusasutuste ja Lasnamäe Linnaosa Valitsuse esindajad said ühiselt arutada hetkeolukorra üle ja kavandada edasipidiseid ühiseid tegevusi. Konverentsi programmis olid õpilaste töötoad, kus iga kool tutvustas, milliseid keskkonnaalaseid tegevusi on koolis tehtud. Meie õpilased esinesid ka sellel konverentsil ja rääkisid nende keskkonnaalastest tegevustest.
Meie meeskonda kuulusid kooli töötajad ja 9. klassi õpilased.
Anton Karavajev (arendus – muutustejuht)
Svetlana Todorovskaja (Rohelise kooli juht)
Vladislav Jekimtsev (õpetaja)
Donat Ivanjura (9.b klass)
Artjom Kisseljov (9.b klass)
Katariina Kerstik (9.c klass)
Anastacia Viktoria Bloom (9.c klass)
Maria Povh (9.c klass)
Marija Svižinskaja (9.c klass)
Leonid Spasski (9.k klass)
Aksenija Bajuk (9.k klass)
Anastassia Lukašina (9.k klass)
Sergei Boris (9.k klass)
Rohelise kooli rahvusvaheline veebiseminar (26.01.2023)
See oli Kampaania “LITTER LESS PLUS” veebiseminar, milles sai kuulata Litter Less Plusi tegevuste ja ajakava lühitutvustuse. Veebiseminarist võttis osa üle 200 inimese paljudest maailma riikidest. Suhtlemiskeeleks oli inglise keel. Meie koolist osales veebiseminaril inglise keele õpetaja Elina Parker. Peamiseks teemaks oli arutelu, kuidas tulla toime plastiku levikuga üle maailma.
Veebiseminar teemal “Kliimamuutustest koolidele“ (24.11.2022)
Veebiseminaril osales meie kooli õpetaja Galina Saburova. Veebinaril esines Tartu Ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor Ülo Mander, kes avas põhjuseid, miks viimastel aastakümnetel suuri edusamme teinud taastuvate energiaallikate kasutamine ei ole pidurdanud kasvuhoonegaaside hulga tõusu, miks läheb Pariisi kliimakokkuleppe täitmine nii vaevaliselt ja milles seisneb rohepööre. Teadlane rääkis ka kliimamuutuste leevendamise meetoditest. Veebiseminari lõpus toimus arutelu.
Kust ja kuidas alustada – Rohelise kooli 7 sammu – 4.veebiseminar (17.10.2022)
Käsitleti järgmised teemad:
1.teavitamine ja kaasamine;
2.keskkonnapõhimõtete väljatöötamine.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Kust ja kuidas alustada – Rohelise kooli 7 sammu – 3.veebiseminar (10.10.2022)
Käsitleti järgmised teemad:
1.tegevuskava koostamine;
2.seire ja hindamine;
3.tegevuste sidumine õppekavaga.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Konverents „Keskkonnasõbralik koolitoit = tervislik koolitoit“ (07.10.2022)
Konverents toimus Tartu loodusmajas. Sellel üritusel osales õpetaja Natalia Šemenkova. Konverentsil räägiti, et koolides ja lasteaedades laste söögilaual peab olema vitamiinirikkusega toit. Üritusel pöörati tähelepanu, et laste toidulaud peab olema kestlik, maitsev ja tervislik. Konverentsil tutvustati projekti „CLIKIS-Network: kliimasõbralikud kooliköögid“ analüüsitulemusi, räägiti eestlaste lihatarbimise statistikast ning vaadati, kui palju ja millist taimset toitu on kasulik süüa.
Kust ja kuidas alustada – Rohelise kooli 7 sammu – 2.veebiseminar (03.10.2022)
Käsitleti järgmised teemad:
1.keskkonnatöörühma moodustamine ja tegevused;
2.keskkonnaülevaatuse läbiviimine.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Kust ja kuidas alustada – Rohelise kooli 7 sammu – 1.veebiseminar (26.09.2022)
Käsitleti järgmised teemad:
1.seitsmest sammust koosnev tegevusjuhis;
2.Rohelise kooli põhiteemad;
3.Keskkonnamärgise „Roheline lipp“ taotlemine.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Õpivisiit aeda (22.09.2022)
Tallinna Lasteaia Sinilind õppeaed – taimekunst õppeaias
Osalejad tutvusid lasteaia õppeaia, kasvuhoone ja puude õpperajaga. Praktilises töötoas osavõtjad tegid taimekunsti - taimetrükis seinapilti. Sellel üritusel osales meie kooli õpetaja Juta Tšurilina.
Koolituspäev õpetajale: Pakendijäätmetest lihtsalt ja loogiliselt (23.09.2022)
Koolituspäev toimus Tartu loodusmajas. Sellel üritusel osalesid õpetajad Svetlana Todorovskaja ja Natalia Šemenkova. Õppepäeval osalesid õpetajad nii Eestist kui Lätist. Koolituspäev võimaldas saada ülevaate pandipakendite eluringist, olemasolevatest (pakendi) jäätmeteemalistest õppevahenditest ja omandada uusi ideid ja meetodeid, kuidas laste ja õpilastega pakendite sealhulgas pandipakendite teemat ringmajanduse kontekstis käsitleda ehk mis neist edasi saab.
Rohelise kooli seminar teemal „Toidutaimede kasvatamine õppeaias ehk laste oma aed“ (22.09.2022)
Seminar toimus Tallinna Ümera Lasteaias. Sellel üritusel osales meie kooli õpetaja Natalia Šemenkova. Vanaema Aia eestvedaja ja perenaine Tiia Morfin jagas oma mõtteid ja teadmisi toidutaimede kasvatamisest. Vanaema Aed on suurim pärandtaimede kollektsioonaed Eestis. Lektor Tiia Morfin rääkis pärandsortidest, seemnete kogumisest ja püsiaiandusest. Ta võttis enda Vanaema Aiast kaasa taimi, seemneid, vilju, mida seminari osalejad said katsuda, nuusutada ja maitsta. Seminar oli väga huvitav ja kasulik.
Läänemerepäeva infohommik Lennusadamas (25.08.2022)
25.08.2022 toimus Lennusadamas infohommik, milles osales õpetaja Svetlana Todorovskaja. Seminaril jagati õpetajatega kogemusi Läänemerega seotud hariduslikest tegevustest Tallinna Soome Koolis. Tutvustati raamatut „Ümarmudil otsib kodu“ koos autori Katrin Väljatagaga, kes on ka loodusteaduslike ainete õpetaja ja keskkonnaspetsialist. Seejärel jätkati teemat ja vestlusringi Läänemerest kui elukeskkonnast ja seda asustavatest nii kodustest kui ka võõrliikidest. Päeva lõpetuseks arutleti, kuidas antud teemasid käsitleda lasteaia ja kooli õppekeskkonnas.
Rohelise kooli veebiseminar teemal “Ülevaade 2022/23. õppeaastast“ (13.09.2022)
Tehti ülevaate 2022/23. õppeaastast – millised tegevused, kampaaniad, seminarid ja veebinarid meid ees ootavad, millised õppematerjalid on loomisel. Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.